Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Popyt na darmową i ekologiczną energię stale rośnie, a branża fotowoltaiczna niezwykle dynamicznie się rozwija. Jednym z atutów tego rozwiązania jest proekologiczność, natomiast drugim są oszczędności. Większość osób rozważających założenie takiej instalacji jest zainteresowanych szczególnie tym drugim atutem. Ile tak naprawdę może zaoszczędzić na fotowoltaice?
Zasada działania paneli fotowoltaicznych
Działanie paneli fotowoltaicznych polega na przekształcaniu energii światła słonecznego w energię elektryczną, której można używać w domu. Aby jednak móc korzystać z tej energii trzeba zaopatrzyć się całą instalację PV, na którą składają się:
– panele fotowoltaiczne,
– licznik dwukierunkowy,
– inwerter.
Za produkcję energii odpowiadają ogniwa fotowoltaiczne umieszczone w panelach. Ich działanie różni się w zależności od użytej w ich produkcji technologii, jednak w najpopularniejszym rodzaju ogniw zasada działania jest następująca. Fotony, które padają na panel, pochłaniane są przez krzem. W wyniku tego wybijane są elektrony, których ruch jest właśnie prądem elektrycznym. Półprzewodniki obecne w instalacji łączą te elektrony z obiegiem sieci. W taki sposób powstaje prąd stały z paneli, jednak urządzenia codziennego użytku korzystają z prądu zmiennego. W związku z tym prąd stały musi przepłynąć przez inwerter, który zamienia go w prąd zmienny gotowy do wykorzystania w gospodarstwie domowym.
Oszczędności na fotowoltaice
Opłacalność instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Po pierwsze koszt instalacji. Jest on zmienny i zależy od rodzaju użytych paneli, ilości paneli oraz ceny montażu. W przybliżeniu można przyjąć, że za instalację o mocy 3500 kWh rocznie zapłacimy ok. 20 000 zł. W Polsce od kilku lat działa program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych, w związku z czym można liczyć na maksymalnie 5000 zł dopłaty od rządu. Koszt instalacji jest dosyć wysoki, jednak z czasem się on zwraca. Nowoczesne panele fotowoltaiczne utrzymują wysoką sprawność do maksymalnie 25 lat. Po tym czasie ich sprawność zaczyna spadać. Energia produkowana przez instalację jest całkowicie darmowa i nie wiążą się z nią żadne ukryte opłaty. Dodatkowo istnieje możliwość magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii i wysyłania ich do elektrowni. Dzięki nim można dostać upust na energię elektryczną na przykład w okresie zimy, gdy ogniwa nie są wydajne.
Bezpieczeństwo i wsparcie
Parametry techniczne to jednak nie wszystko. Bardzo ważne są również zabezpieczenia oraz wsparcie techniczne ze strony usługodawcy. Każda strona internetowa może stać się celem ataku hakerów. Dlatego tak istotne jest, aby firma, z której pomocy korzystamy oferowała odpowiednie zabezpieczenia. Dodatkowo ważne jest, aby można było liczyć na stałe i profesjonalne wsparcie techniczne z jej strony. W razie jakiegokolwiek problemu z witryną nie powinieneś zostać z tym sam. Dobra firma hostingowa powinna pomóc w rozwiązaniu problemu.