Kategorie:

Co to jest rekuperacja? – wady i zalety

Rekuperacja jest nowoczesną wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Ma szereg zalet, jakie doceniają odbiorcy – przede wszystkim zapewnia świeże powietrze w pomieszczeniach. Warto jednak poznać wszystkie wady i zalety rekuperacji, co pozwoli podjąć ostateczną decyzję o zastosowaniu tego rozwiązania. Z jakimi korzyściami i trudnościami wiąże się zastosowanie rekuperacji w Krakowie?

Rekuperacja w Krakowie – czym jest?

Najprościej rzecz ujmując, rekuperacja to wentylacja mechaniczną z odzyskiem ciepła. Tradycyjne rozwiązanie ma wiele wad, które istotnie wpływają na wychładzanie domu i dyskomfort domowników, dlatego z pomocą przychodzi rekuperacja. To rozwiązanie opiera się na ruchu powietrza wytwarzanego przez maszynę – rekuperator. Pozwala on kontrolować dostarczanie świeżego, usuwanie zalegającego powietrza z pomieszczeń oraz odzyskiwać ciepło. To pozwala na wydajną wentylację, odświeżenie atmosfery panującej we wnętrzu, polepszenie warunków, a równocześnie zapobiega wychładzaniu się budynku.

Rekuperacja w Krakowie – wady

Na szczęście wad rekuperacji istnieje niewiele, mimo wszystko warto je poznać. Pierwszym problemem mogą być dodatkowe koszty, jakie pochłania instalacja systemu. Konieczne jest zakupienie rekuperatora i kanałów, jakie będą rozprowadzać powietrze. Ponadto nie można pominąć kwoty przeznaczonej na montaż, gdyż urządzenie powinno zostać założone przez fachowca. Kolejna kwestia to koszt eksploatacji, ponieważ użytkowanie nieco podwyższy rachunki za prąd. Trzeba również mieć na uwadze koszty serwisu, który wymagany jest przynajmniej raz do roku. Co kilka miesięcy wymieniane są filtry, co pochłania dodatkowe pieniądze w wysokości około 150 zł rocznie. 

Rekuperacja w Krakowie – zalety

Rekuperacja ma znacznie więcej zalet, jakie przemawiają za tą inwestycją. Jedną z najważniejszych jest oszczędność na wentylacji. Nie trzeba martwić się częściami kominów wentylacyjnych czy dachowych. Niekiedy nawet tańsze przeszklenia zamiast otwieranych okien będą dobrym wyborem. Inna zaleta to sprawna wentylacja wnętrz, ponieważ rekuperacja pozwala na szybką wymianę powietrza. Nowe jest oczyszczone, wolne od wilgoci, dwutlenku węgla i przykrych zapachów, a stare natychmiast usuwane na zewnątrz. Kolejną korzyść stanowi oszczędność na ogrzewaniu. W tym wypadku zmniejszają się koszty instalacji systemu grzewczego oraz jego eksploatacji, ponieważ dom z rekuperacją ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Rozwiązanie to zapewnia także komfort przebywania w mieszkaniu. Zastosowanie rekuperatora zmniejsza ryzyko przeciągów, a w sezonie grzewczym wnętrze nie wychładza się poprzez otwieranie okien. Można dzięki temu skutecznie pozbyć się z domu uciążliwych zapachów, nadmiaru wilgoci, dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń, które istotnie wpływają na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w budynku.

Rekuperacja wiąże się z wieloma zaletami, co wpływa na rosnące grono zadowolonych użytkowników. Właściciele budynków z chęcią korzystają z tego rozwiązania, ponieważ zapewnia ono stały dostęp do czystego, świeżego i ogrzanego powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *